ChatGPT چیست؟

ChatGPT چیست؟

🕓 زمان مطالعه: 5 دقیقه

هوش مصنوعی روزبه‌روز پیشرفته تر می شود و شاهد توسعه محصولات جذاب و البته بعضاً ترسناکی با هوش مصنوعی هستیم. یکی از مدل های هوش مصنوعی که در هفته های اخیر سروصدای زیادی بپا کرده، یک چت‌بات به نام «ChatGPT» می باشد. این چت‌بات توسط OpenAI توسعه یافته است؛ استارتاپی که ایلان ماسک یکی از بنیان‌گذاران آن هست. در این مطلب شما را به‌طور کامل با هوش مصنوعی چت جی پی تی و نحوه استفاده از ChatGPT آشنا خواهیم کرد

چت بات مبتنی بر هوش مصنوعی ChatGPT چیست؟

ChatGPT یک نمونه اولیه از چت بات دیالوگ محور مبتنی بر هوش مصنوعی هست که زبان طبیعی انسان را متوجه می شود و می تواند متون نوشتاری بسیار دقیقی مشابه انسان تولید نماید. در‌حقیقت ChatGPT جدیدترین نسخه از GPT، خانواده ای از هوش مصنوعی با قابلیت تولید متن به‌حساب می آید.

کدام شرکت ChatGPT را خلق کرده است؟

این چت بات جدیدترین دستاورد شرکت تحقیقاتی OpenAI است. این شرکت با همکاری یکی از سرمایه‌گذاران سیلیکون ولی به نام «سم آلتمن» در اواخر سال 2015 تأسیس گردید و هدف آن توسعه هوش دیجیتال برای کمک به بشریت بوده است.

البته ایلان ماسک از این استارتاپ جدا شد و فاصله‌اش را با آن افزایش داد. ایلان ماسک که حالا مدیرعامل توییتر است، یکشنبه در توییتی اعلام کرد که OpenAI برای آموزش ابزارهای خود به دیتابیس این شبکه اجتماعی دسترسی داشته که البته حالا چنین کاری را متوقف کرده است.

این چت بات به اندازه ای محبوبیت پیدا کرده که یکی از غول های فناوری، یعنی مایکروسافت، چند وقت پیش از سرمایه گذاری چند میلیارد دلاری در OpenAI خبر داد. البته ردموندی ها در گذشته هم یک میلیارد دلار در این شرکت سرمایه‌گذاری کرده بودند.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT چیست؟

ChatGPT چگونه کار می کند؟

این چت بات که با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی توسعه پیدا کرده است، از طریق یک رابط کاربری گفت وگو‌ محور، به سؤالات پاسخ داده و اطلاعات را در اختیار کاربران قرار داده است. این ابزار از طریق یک نمونه عظیم از اطلاعات اینترنت آموزش داده شده است.

به گفته OpenAI، این ابزار با تمرکز روی سادگی در استفاده توسعه نموده: «قالب گفت‌وگومحور این قابلیت را به ChatGPT داده تا بتواند به سؤالات بعدی کاربران هم پاسخ بدهد، اشتباهات خود را بپذیرد و به چالش بکشد و همچنین درخواست های نامناسب را رد کند.»

چت‌بات جدید OpenAI چه کاربردهایی دارد؟

این چت بات را می توان بگونه‌ای جایگزین گوگل توصیف کرد؛ چرا که می‌تواند توضیحات ارائه کند، به سؤالات پیچیده پاسخ دهد و برای مواردی مانند نحوه نوشتن کد و حل مشکلات، راه‌حل ارائه کند و همچنین پرسش‌ها را بهینه نماید. همین موضوع باعث شده است تا گوگل احساس خطر کند و به‌دنبال رونمایی از رقیب آن باشد.

«سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI می‌گوید با یک دموی اولیه روبه‌رو هستیم و در آینده‌ای نزدیک انسان ها می توانند به دستیارهای کارآمد برای صحبت، پاسخ به سؤالات و همچنین دریافت توصیه دسترسی پیدا نمایند. همچنین به گفته آلتمن، این ابزار می‌تواند برای انسان ها کارهای مختلفی انجام دهد و در‌نهایت دانش‌های جدید را در اختیارمان بگذارد.

اگرچه شاید با نسخه اولیه روبه‌رو باشیم، اما در همین مدتی که به‌صورت عمومی عرضه گردیده است، کاربردهای فراوانی برای آن پیدا شده و تقریباً هر روز در صدر اخبار قرار دارد. برای مثال چت جی پی تی توانسته است رکورد سریع ترین رشد یک برنامه در تاریخ را بزند و در امتحانات دانشگاهی قبول شود.

طبق برخی پیش بینی ها، چت جی پی تی می تواند پایان دهنده مشق و تکلیف در مدارس باشد و حتی کسب وکار گوگل را نابود کرده است. ChatGPT برای نوشتن مقالات علمی هم مورد استفاده قرار گرفته است که همین موضوع باعث شده تا مجلات علمی معتبر جهان استفاده از آن به‌عنوان نویسنده را ممنوع نمایند.

در حالت کلی، کاربردهای هوش مصنوعی چت جی پی تی به‌صورت تئوری نامحدود است. شما می توانید سؤالات مختلف از آن بپرسید یا حتی از آن بخواهید که یک مقاله را برایتان خلاصه کند.

آیا ChatGPT جایگزین انسان می‌شود؟

به مهم ترین بخش می رسیم: جایگزینی هوش مصنوعی با انسان و بیکار‌شدن انسان ها. در‌حال حاضر گمانه زنی هایی مبنی بر اینکه مشاغل وابسته به تولید محتوا توسط این ابزار از بین برود، وجود دارد. در‌حقیقت شاید هوش مصنوعی چت پی تی بتواند نمایشنامه نویسان، اساتید دانشگاه‌ها، برنامه‌نویسان و خبرنگاران را بیکار کند.

همان طور که گفتیم، این ابزار هوش مصنوعی کاربردهای فراوانی تا به امروز داشته است. ChatGPT می‌تواند در چند ثانیه مشکلات مربوط به برنامه‌نویسی را برطرف نماید. علاوه بر‌این، این ابزار می‌تواند متون مشابه با انسان ها تولید کند که این موضوع می‌تواند باعث بیکاری خبرنگاران در آینده شود. حتی گزارشی می‌گوید که این هوش مصنوعی جایگزین برخی برنامه‌نویسان OpenAI خواهد شد.

با وجود تمام این موارد، چت جی پی تی حداقل در مرحله کنونی فاقد ظرافت های انسانی، مهارت های تفکر انتقادی یا قدرت تصمیم‌‌گیری اخلاقی می باشد؛ ویژگی‌هایی که برای یک خبرنگار موفق اهمیت بالایی دارد و ضروری است.

ابزار جدید OpenAI همچنین می‌تواند پاسخ های کاملاً اشتباه ارائه نماید؛ درواقع گاهی با پاسخ های قابل قبول اما نادرست یا بی معنی روبه‌رو هستیم.

در‌نهایت به گفته OpenAI، رفع این مشکل بسیار دشوار می باشد؛ چرا که هیچ منبع حقیقتی از داده‌ها برای آموزش مدل وجود ندارد و آموزش تحت‌نظارت هم می تواند گمراه کننده باشد؛ چرا که پاسخ ایده‌ال وابسته به داده‌های مدل هوش مصنوعی است تا اطلاعاتی که انسان دارد.

ChatGPT چیست؟

ChatGPT چیست؟

چگونه از هوش مصنوعی ChatGPT استفاده کنیم؟

در ادامه نحوه استفاده از این هوش مصنوعی محبوب OpenAI را به شما آموزش خواهیم داد.

آیا باید ChatGPT را دانلود کنیم؟

چت بات ChatGPT از طریق یک صفحه وب در اختیار کاربران قرار می‌گیرد؛ بنابراین نیازی به دانلود آن نیست. علاوه‌براین، اگرچه در گوگل پلی استور و اپ استور برنامه های زیادی با عنوان ChatGPT وجود دارند، اما هیچ‌کدام از آن‌ها رسمی نیستند؛ بنابراین آن‌ها را دانلود نکنید و تنها از طریق وب‌سایت OpenAI از این چت‌بات استفاده نمایید.

نحوه ساخت حساب OpenAI برای استفاده از هوش مصنوعی چت جی پی تی

اگرچه استفاده از ChatGPT ساده می باشد، اما برای این کار باید حساب OpenAI داشته باشید. شما می‌توانید در وب‌سایت OpenAI حساب باز کنید یا به راحتی با استفاده از حساب گوگل یا مایکروسافت خود به چت بات وارد شوید.

اگر به‌دنبال استفاده از حساب گوگل یا مایکروسافت خود نیستید، می توانید با ایمیل و شماره تلفن، در این وب‌سایت اکانت باز کنید. در ادامه یک کد برای شما ارسال می گردد و می‌توانید فرایند ثبت‌نام را تکمیل نمایید. درنهایت با همین حساب قادر به استفاده از ChatGPT خواهید بود.

نحوه استفاده از ChatGPT

صفحه ChatGPT طراحی ساده‌ای دارد و شامل بخشی برای نتایج و همچنین یک باکس برای نوشتن درخواست کاربران می گردد. شما می‌توانید هر سؤالی که می‌خواهید را از ChatGPT بپرسید.

در ادامه می توانید درباره پاسخ ChatGPT هم از آن سؤال بپرسید و در حالت کلی، این گفت‌وگو را ادامه دهید. OpenAI گزینه‌ای را برای کاربران در نظر گرفته است که توسط آن می‌توانند سؤالات خود را تا زمانی که مرورگر را ببندند یا اینکه گفت‌وگو را ریست کنند، به صحبت با چت جی‌پی‌تی ادامه دهند. شما می‌توانید از این هوش مصنوعی در حالت دارک مود هم استفاده کنید.

همانطور که گفتیم این چت‌بات کاربردهای متنوعی دارد. علاوه‌بر اینکه می‌توانید سؤالات متنوع از آن بپرسید، می‌توانید حتی از آن بخواهید که برایتان یک متن را خلاصه کند. همچنین برخی برای نوشتن مقالات علمی از آن استفاده کرده‌اند، هرچند ژورنال‌های معتبر آن را به‌عنوان نویسنده نمی‌پذیرند.

نسخه پولی ChatGPT Plus

با محبوبیت چشمگیر ChatGPT، سازنده‌اش تصمیم گرفت از نسخه پلاس یا پولی آن رونمایی کند که هزینه استفاده از ماهانه 20 دلار است. مهم‌ترین ویژگی ChatGPT Plus، اولویت در دسترسی به این پلتفرم فوق هوشمند است. همچنین در این نسخه برخی محدودیت‌ها برداشته و سؤالات هم با سرعت بالاتری پاسخ داده می‌شود.

برچسب ها: بدون برچسب

افزودن نظر

فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.