تولید محتوا چیست؟ چه کاربردی دارد و تاثیر آن بر سئو سایت چیست؟

اولین چیزی که با شنیدن نام محتوا به ذهن خطور می ‌کند به احتمال زیاد تولید محتوا است. و اولین عبارتی که پس از شنیدن آن در ذهن ما نقش می‌ بندد تولید محتوا متنی و نوشته است. همانطور که می دانید بعد از طراحی سایت فرآیند سئو آن شروع می شود. اما مهمترین بخش سئو یک سایت، ساخت محتوای آن است. که در ادامه درمورد آن صحبت خواهیم کرد.

داشتن محتوای با کیفیت باعث می شود که رتبه وب سایت شما به طور چشمگیری افزایش پیدا کند. برای همین اکثر مدیران وب سایت ها یکی از بخش های خود را به تولید محتوا اختصاص می دهند و سعی می کنند که بلاگ نویسان با تجربه ای را در این زمینه استخدام کنند. یکی از مشکلات اصلی این بلاگ نویسان، ایجاد محتوای مناسب با کسب و کار می باشد. اینکه چگونه محتوایی را تولید کنند که مناسب با مخاطبان وب سایت باشد و پیدا کردن یک منبع معتبر کاملا سخت است.

حال به توضیح آن می رسیم و بررسی می کنیم که محتوا چیست و اهمیت آن چقدر می باشد، اگر به دنبال یافتن پاسخ برای سوالاتی که در ذهنتان شکل می گیرد هستید، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ساختار محتوا در سئو

کمی فکر کنید متوجه میشوید که هیچ دلیلی وجود ندارد که گوگل با نشر محتوای تکراری  در فضای وب مشکلی نداشته باشد و به جای نمایش مطالب معتبر و تازه، محتوای کپی شده را در نتایج بالای SERP نمایش دهد. حتما محتوای وبسایت خود را تولید کنید و هرگز از سایت های دیگر کپی نکنید شما می توانید با مراجعه به وبسایت CopyScape از کپی بودن محتوای خود مطلع شوید. وجود محتوای تکراری یا همان Duplicate content در مقالات شما نیز چه کم چه زیاد، توسط موتورهای جستجو تشخیص داده می شوند و راه سخت رسیدن به نتایج بالای SERP را ناهموارتر می کنند و جریمه سایت برای محتوای تکراری نیز سنگین است.

تیتر شما اولین بخش تاثیر محتوا است که در نتایج جستجو به چشم کاربر می خورد، هر چه تیتر جذاب تر و مفید تر باشد شانس بالا بردن نرخ کلیک  CTR نیز بالاتر می رود.

توضیحات متا یا همان meta description در زمینه رتبه‌بندی ممکن است به اندازه عنوان نباشد اما باز هم یکی از نکات کلیدی سئو درتاثیر محتوا به شمار می‌‌رود این کار ممکن است باعث بالا رفتن نرخ کلیک شود. یک تاثیر مجتوا در سئو میتواند همین meta description  باشد که علاوه بر اثبات صفحه شما برای  موتورهای جستجو ،نظر کاربر را نیز بتواند جلب کند تا در نتایج جستجو روی لینک شما کلیک کند.

تاثیر محتوا در سئو صرفا به متن طولانی بر نمیگردد، اینفوگرافی یک مثال واضح از استفاده متن و تصویر به صورت همزمان است. مقدار کمی متن در اینفوگرافی طبیعی است. به ویژه وقتی از پاراگراف‌های کوچک استفاده می‌کنید اما اگر قرار باشد حجم زیادی متن به کار ببرید، شاید اصلا نباید از اینفوگرافی استفاده کنید.

اگر می‌بینید چاره‌ای جز استفاده از متن زیاد در اینفوگرافیک نیست، بهتر است آن را با صفحات HTML جایگزین کنید و در آن صفحات از متن و تصاویر مناسب هم‌زمان استفاده کنید. یک محتوای بلند بهتر است و می‌تواند برای کسب رتبه و ترافیک بهینه‌سازی شود، کاری که با یک تصویر اینفوگرافیک نمی‌شود انجام داد.

در مطلب خود هر جا احساس کردید که لازم است درباره موضوعی توضیح بیشتری داده شود و پیشتر مقاله ای کامل درباره آن داشتید لینک سازی کنید. اگر در آینده در مقاله ای کامل عباراتی از متون قبلی را هم  توضیح دادید، لینک سازی را فراموش نکنید. هم چنین، در صورت نیاز به ارجاع به وبسایتی دیگر حتما لینک سازی کنید و کاربر را به صفحه ای که باید به آن برسد هدایت کنید. لینک دادن به وبسایت های معتبر ارزش محتوای شما را نیز بالاتر می برد. لینک سازی داخلی  نشان دهنده قدرت وبسایت شما در زمینه ای بخصوص است که هم چنین ارتباطی معنادار بین مقالات وبسایت شما نیز محسوب می شود. نه تنها به گردش بیشتر کاربر در وب سایت شما کمک می کنند بلکه درک کلمات کلیدی، ارتباط مقالات و صفحات وب سایت را برای موتورهای جستجو آسان تر می کنند.

کاربرد محتوا در چیست؟

کاربرد تولید محتوا واژه ای است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار میگیرد برای توضیح آن می توان گفت کاربرد تولید محتوا یک روش برای تبلیغ فعالیت خدماتی و یا کالایی است که شما از طریق عرضه ی آن کسب درآمد می کنید. این تبلیغ می تواند از راه های مختلف صورت گیرد. استفاده و کمک از ابزاری مانند تصاویر، ویدئو ها، پوستر، پادکست، بروشور های دیجیتالی و یا کاغذی و… هر راه دیگری که دیگران را با کار و فعالیت شما آشنا می کند امکان پذیر است.
کاربرد محتوا آشنا کردن مردم با تفکر شما و محصول شما است.

برای این که شما بتوانید محتوایی مناسب و تاثیر گذار برای کسب و کار خود طراحی و تولید کنید باید مراحلی مانند مراحل زیر را طی کنید:

  • تحقیق و پژوهش در خصوص نوع محتوا
  • بررسی بازار در خصوص نوع محتوا
  • تعیین جذابیت محتوا براساس بررسی بازار و مخاطبین ان
  • انتخاب یک عنوان و موضوع مناسب برای محتوا جهت جذب مخاطب
  • کاربردهای ساخت محتوا
  • کسب رتبه بالای نتایج جست وجو

تولید محتوا

تولید محتوا به صورت غیر حرفه ای و اصطلاحاً خود سرانه تقریباً چیزی جز تلف شدن وقت و هزینه برای افراد نخواهد داشت. به همین دلیل است که ساخت محتوا باید توسط افراد ماهر و حرفه ای انجام شود. شما با تولید یک محتوای مناسب و قرار دادن آن در وب سایت خود باعث می شوید که مخاطب محتوای شما را پسند کند و این جلب رضایت مشتری باعث می شود که مخاطب وقت و زمان بیشتری را در وب سایت شما بگذراند. این امر در بهبود و سئو و رتبه ی سایت شما بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

تولید محتوا متنی

یکی از بهترین روش ها تولید محتوای متنی می باشد که در رتبه دهی و پیشرفت سایت و سئو در گوگل اهمیت بالایی دارد. این نوع گروهی از مقالات مطالب می باشند که توسط محتوا نویسان یا بلاگ نویسان نوشته می شوند و در سایت بارگذاری می شوند.

ساخت محتوا تصویری

در بیشتر سایت ها و صفحات در شبکه های اجتماعی مشاهده کرده ایم که افراد محصولات و آموزش ها و… را در قالب تصویر منتشر می کنند. این نوع از بعد از تولید محتوای متنی بیشترین محبوبیت را دارد و از اهمیت بالایی برخوردار است.

ساخت محتوا ویدئویی

نوع دیگر تولید محتوا انتشار ویدئو می باشد، با ساخت کلیپ و ویدئو می توانید محصول و تبلیغات خود را انجام دهید و در سایت یا جایی که می خواهید محتوا تولید کنید، بارگذاری نمایید. ساخت محتوای ویدئویی نیز طرافدران زیادی دارد.

تولید پادکست

یکی دیگر از نوع محتوا، محتواهای صوتی هستند که اصطلاحا به آن ها پادکست می گویند. محتوا صوتی در این روزها به ویژه در سال 2020 از نظر گوگل اهمیت پیدا کرده و خیلی از سایت های به سمت تولید پادکست ها سوق پیدا کرده اند.

چند نکته اصلی تولید محتوا

1. سئو نیاز به استفاده راهبردی از کلمات کلیدی دارد

توجه به کلمات کلیدی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در واقع پس از انتخاب کلمات کلیدی، تنها به واسطه ایجاد محتوای با کیفیت حول آن است که می توان به کسب رتبه در جستجو آن کلمه کلیدی، پرداخت. البته در بعضی موارد امکان کسب رتبه حتی بدون محتوا نیز امکان پذیر است.

2. محبوب شدن در شبکه های اجتماعی به واسطه کیفیت محتوا امکان پذیر است

تولید محتوای با کیفیت موجب افزایش شانس دیده شدن محتوا در شبکه های اجتماعی می گردد. اشتراک هر چه بیشتر لینک های محتوا در شبکه های اجتماعی نیز مهر تاییدی برای محبوب شدن محتوای شما برای کاربران هست. گفته می شود که گوگل از این نوع محتوای قابل تایید در رتبه بندی نیز استفاده می نماید.

3. گوگل برای رتبه دادن نیاز به محتوا دارد

اگر محتوایی در کار نباشد، گوگل قرار به رتبه دادن به چه چیزی است؟ گوگل همیشه در حال رتبه بندی لینک ها به واسطه محتوایشان هست. به همین دلیل است که محتوا بسیار با ارزش است، چرا که همان چیزی است که گوگل به آن رتبه می دهد. همچنین محتوا به گوگل اعلام می کند که قرار بر کسب رتبه در چه کلمات کلیدی هست.