تبلیغات گوگل

گوگل ادز (به انگلیسی: Google Ads) (نام قدیمی آن: گوگل ادوردز) سرویس تبلیغاتی شرکت گوگل است که امکان ایجاد کمپین‌های متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. گوگل ادز که قبلاً گوگل ادوردز نام داشت، یک سیستم تبلیغات کلیکی است که در آن هزینه هر کلیک توسط تبلیغ‌کننده تعیین می‌شود.

با کمک گوگل ادز امکان نمایش تبلیغات در موتور جستجوی گوگل، یوتیوب، گوگل پلی و همچنین سایت‌ها و اپلیکیشن‌های همکار گوگل که در گوگل ادسنس و گوگل ادموب فعال هستند، وجود دارد.

تبلیغات گوگل

نحوه عملکرد گوگل ادز

گوگل ادز به معنی تبلیغات کلمه ای می‌باشد که وقتی در گوگل شما کلمه یا عبارتی را جستجو می‌کنید ۱۰ نتیجه اول گوگل وب سایت‌هایی هستند که براساس رعایت نکات فنی و اصطلاحاً به صورت ارگانیک ربات گوگل آنها را نمایش می‌دهد ولی به کمک گوگل ادز می‌توان سفارش نمایش لینک‌های تبلیغاتی را داد به صورتی که شما تعیین می‌کنید که در زمانی که به‌طور مثال کلمه موبایل جستجو شد وب سایت من با این آدرس و با این عنوان در معرض دید کاربر قرارگیرد و بعد در این کار با سایر متقاضیان رقابت می‌کنید که هر کاربری هزینه بالاتری را پیشنهاد بدهد در لینک اول قرار خواهد گرفت و سایر متقاضیان بعداز آن نمایش داده می‌شوند. گوگل ادز، بسته به کلماتی که کاربران انتخاب می‌کنند و میزان سرچ یک کلمه، هزینه‌های را برای آن تخصیص می‌دهد. در حقیقت این روش، رقیبی برای SEO است.

این عدد بسته به شرایطی نظیر کیفیت متن تبلیغ و گیرایی موضوع آن و نسبت مشاهده به کلیک که به آن CTR گفته می‌شود تغییر می‌کند. تبلیغ ادز که یکی از بهترین انواع تبلیغات کلیکی است، برای کسب و کارهایی که وضعیت رقابتی دارند، بسیار مؤثر است. گیرایی تبلیغ و هدفمند بودن آن، عاملی است که بسته به شرایط صنعت تعیین می‌شود.

تفاوت گوگل ادز و سئو

تفاوت گوگل ادز و سئو جز پرداخت مالی برای گوگل تفاوت چندانی ندارد. تمام کارهایی که برای سئو انجام می‌دهید مانند: از متا تگ‌ها، عنوان‌ها و لینک گذاری صحیح به صفحهٔ هدف در گوگل ادز باید رعایت شود. البته اگر شما به علاوه سئو و بهینه‌سازی سایت مسلط باشید و بتوانید سایت خود را در موتور جستجوگر گوگل بهینه نمایید، بهینه‌سازی از تبلیغات گوگلی کم هزینه تر خواهد بود.

گول ادز

کاهش هزینهٔ گوگل ادز

برای کاهش هزینه گوگل ادز کافی است برای هر کلمهٔ که قصد ادز دارید یک صفحهٔ مشخص در سایت خود تعریف کنید و آن صفحه را بهینه‌سازی کنید. سعی کنید url، عنوان، محتوا و متا تگ دقیقاً با کلمهٔ موردنظر همخوانی داشته باشد و متناسب با صفحه هدف باشد. تبلیغات گوگلی باید بر اساس هدف انجام گردد و شما یک کلمه کلیدی را به عنوان هدف برای وب سایت خود تعیین می‌کنید و بر روی آن کار می‌کنید. هرچه صفحه ورودی شما با کلمه انتخاب شده مرتبط باشد هزینه شما کمتر می‌شود. اما اگر کلمه ای را انتخاب کنید که به وب سایت شما مرتبط نباشد هزینه آن برای شما بسیار بالا خواهد بود. البته تعداد رقبا و هزینه ای که هر رقیب بر روی کلمات اعمال می‌کند و رقابت کلمات در سرچ گوگل می‌تواند در هزینه تبلیغات گوگل تأثیر گذار باشد.

اهمیت تبلیغات در گوگل ادز چیست؟

هر ثانیه ۲٫۳ میلیون جستجو در گوگل انجام می‌شود. در بسیاری از زبان‌ها خیلی از صفحات نتایج جستجو شامل آگهی‌های گوگل ادز می‌شوند. البته این مقدار برای زبان فارسی کمتر از زبانی مثل انگلیسی است. کاربری که در گوگل کلمه‌ای را جستجو می‌کند مشخصاً به دنبال یافتن اطلاعات درباره آن کلمه است و نمایش تبلیغات در این لحظه می‌تواند ترافیک بسیار هدفمندی جذب سایت شما کند.

برای کسب جایگاه مناسب در صفحات نتایج جستجوی گوگل دو راه وجود دارد؛ بهینه سازی موتور جستجو و گوگل ادز. اقدامات سئو نتایج طولانی‌مدت دارند و هزینه زیادی بر شرکت تحمیل نمی‌کنند اما دستیابی به موقعیت مناسب از طریق سئو زمان‌بر است. در مقابل با تبلیغات در گوگل ادز می‌توان با پرداخت هزینه به ازای هر کلیک به سرعت به جایگاه مناسب و اول در صفحات نتایج جستجوی گوگل قرار گرفت.